hack forumHacklinkHacklink alPaykasaŞark Köşesiseo hizmetikıl çadırcami halısıcami halısıcami kapısıcami süpürgesicami halısıcami halısıçiğköfte Evden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatmng evden eve nakliyatevden eve nakliyatevden eve nakliyatofis taşımayurtiçi evden eve nakliyatyurtiçi evden eve nakliyatiçel evden eve nakliyat
Bir Tutam Akdeniz Mavisi: Göcek | HG MAGAZİN
hack forumHacklinkHacklink alPaykasaŞark Köşesiseo hizmetikıl çadırcami halısıcami halısıcami kapısıcami süpürgesicami halısıcami halısıçiğköfte Evden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatmng evden eve nakliyatevden eve nakliyatevden eve nakliyatofis taşımayurtiçi evden eve nakliyatyurtiçi evden eve nakliyatiçel evden eve nakliyat

Bir Tutam Akdeniz Mavisi: Göcek

10 Temmuz 2019 44 views 0

Türkiye‘de mavi yolculuk denildiğinde akla gelen ilk yerlerden olan Göcek, Fethiye Körfezi’nin içerisinde, doyum olmaz masmavi deniz ile yemyeşil orman dokusunun bütünleştiği, şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin buluşma noktası.

Fethiye’nin 30 km kuzeybatısında, Fethiye Körfezi’nin en korunaklı limanlarından biri olan Göcek, Alaçatı, Bodrum gibi popüler turizm destinasyonlarının aksine tüketim kültürünün daha az uğradığı, benzer bir tatilci kitlesinin yıllardır düzenli olarak gidip geldiği bir tatil merkezi.

göcek

Denize, yelkenli ve yatlara ilgisi olan kesim arasında 1980’li yıllardan bu yana popüler olan Göcek, Akdeniz kıyılarında en çok tercih edilen mavi yolculuk başlangıç rotalarından. Ekonomisi yat, tekne ve marina işletmesine dayanan Göcek, bu özelliği ile günübirlik turizm faaliyetlerine mesafeli yaklaşan bir yer.

Geçmişte Likya uygarlığının iki gelişmiş kenti Telmessos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasında yer alan kıyı yerleşimi Göcek, tarihi ve doğal zenginlikler açısından oldukça şanslı bir yerde kurulu. Likya Dönemi’nden günümüze ulaşan kaya mezarları, anıt mezarlar ve hamam yapıları Göcek’in tarihi geçmişinin yansımaları.

Göcek açıklarında bulunan Tersane Adası, antik dönem kalıntıları ile öne çıkıyor. Mitolojide yer alan Ikarus ve Daidalos efsanelerinin de Göcek’te geçtiği düşünülüyor. Göcek, ilk ismi olan Daidala’yı (Daydala) da bu mitolojik öyküden alıyor.

Göcek Gezilecek Yerler

1. Göcek Çarşısı

göcek nasıl bir yer

Birçok tatil beldesinde olduğu gibi Göcek’te de kamu kurumları, bankalar, dükkanlar, restoran ve kafelerin sıralandığı bir ana cadde var. Devamında Turgut Özal Caddesi ile birleşen Göcek Çarşı Yolu Caddesi, Göcek’in kalbinin attığı merkez. Bu şirin kasabayı ziyaret eden herkesin en az bir kez yolunun düştüğü caddede alışveriş yapabilir, kafelerde dinlenip Göcek’te yerel yaşam atmosferine tanık olabilirsiniz.

2. D-Marin Göcek

d marin göcek

Göcek merkezde denize girilebilecek tek plaj olan D-Marin Göcek, aynı zamanda Göcek’in ve Güney Ege’nin en önemli marinalarından. Akdeniz sahillerinin Güney Ege kıyılarıyla buluştuğu noktada yer alan D-Marin Göcek, Mısır’dan getirilen özel kumlu plajı, çam ormanlarının içerisindeki konaklama tesisleri ve 380 yat bağlama kapasitesine sahip marinasıyla rüya gibi bir yer.

Marinanın en önemli özelliği özel koruma bölgesi içerisinde çevreye duyarlı bir tesis oluşu. Her yıl heyecan verici yat yarışlarının yapıldığı marina Göcek Çarşısı’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Marinanın plajına giriş için ücret ödemek gerekiyor. Plajın üst bölümünde bulunan mekanlar için giriş ücreti ödenmiyor.

3. İnlice Plajı

göcek inlice plajı

Göcek merkez dışında Göcek’e en yakın plaj 6 km mesafedeki İnlice Mahallesi’nde. Giriş için ücret alınmayan İnlice Halk Plajı‘na Göcek merkezden dolmuşlarla ulaşılıyor. Denizi ve kumsala kadar inen yemyeşil ormanıyla plaj deniz, kum, güneş tatili için hoş bir atmosfere sahip. Plajda şezlong, şemsiye, kafe, duş, soyunma kabini gibi hizmetler veren küçük bir işletme var.

4. Bedri Rahmi Koyu

göcek gezilecek yerler

Göcek’e 17 km uzaklıkta bulunan Bedri Rahmi Koyu, Dalaman sınırlarında yer alıyor. Yatçıların en çok tercih ettiği koylardan biri olan bu yer, 1974’te Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun mavi yolculuk sırasında bir kaya üzerine yaptığı resimden ismini almış. Yemyeşil tepelerin sarmaladığı masmavi deniziyle Bedri Rahmi Koyu’na hem karadan hem de denizden ulaşım var.

5. Domuz Adası

göcek gezilecek yerler

Göcek açıklarında, beldeye 12 km uzaklıkta, Dalaman sınırlarında bulunan Domuz Adası, ismini geçmişte adada bulunan yaban domuzlarından alıyor. Mavi yolculuk turlarının rotasında yer alan adanın Panço Koyu berrak ve sımsıcak denizi ile yüzme ve dalış severlerin tercih ettiği bir bölge.

6. Tersane Adası

göcek görülecek yerler

Göcek Körfezi’nin en büyük adası olan Tersane Adası, adını Osmanlı Dönemi’nde kullanılan eski bir tersaneden alıyor. Adanın merkezinin olduğu bölüme derin bir kanaldan geçilerek ulaşılıyor. Tersane Koyu olarak da bilinen bu bölüm tekne turları ve mavi yolculuklarda gecelemek ve yüzme molası vermek için kullanılıyor.

Göcek Civarında Gezilecek Yerler

1. Dalyan

göcek çevresinde gezilecek yerler

Dalyan, Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan ilginç labirent şeklindeki sazlık kanalların etrafında kurulmuş sıra dışı güzellikte şirin bir belde. Kaunos Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapan Dalyan’da kanalın kenarında yer alan dik yamacın üzerindeki görkemli kaya mezarları zamanda yolculuğa davet ediyor. Dalyan Göcek’e 32 km uzaklıkta.

2. Fethiye

göcek yakınlarında gezilecek yerler

Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Ölüdeniz, Belcekız Plajı, Çalış Plajı ve Telmessos Antik Kenti gibi noktalarıyla hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden olan Fethiye, Göcek’e özel araçla 25 dakika mesafede.

3. Akyaka

göcek civarında görülecek yerler

Muğla’nın Ula ilçesinde bulunan Akyaka, Citta Slow (Sakin Şehir) Ağı’nın Türkiye’deki üyelerinden. Buz gibi suyuyla üzerinde tekne turlarının gerçekleştirildiği Azmak Çayı, kite surf parkurları, plajı, orman kapm alanları ile Akyaka, Göcek’e 75 km (1 saat) uzaklıkta.

4. Kaş

göcek civarında gezilecek yerler

Tek başına gezilip görülecek önemli bir turizm markası olan Kaş, Göcek’e 130 km (2 saat) uzaklıkta. Kaputaş ve Patara plajları ile yaz aylarında cıvıl cıvıl olan Kaş’ta dalış ve tekne turları ile Akdeniz’in tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda aktivite var. İlçe merkezindeki kral mezarları ile Antiphellos Antik Kenti görebileceğiniz yerler arasında.

Göcek Tekne Turları

Yaz tatillerinin vazgeçilmezi tekne turları olunca ilk akla gelen yerlerden biri, dünyanın en güzel koylarına sahip biri olan Göcek. Güney Ege ve Akdeniz sularındaki rotalara en kolay çıkış yapılabilen yerlerden biri. Yat turizminin en gözde noktalarından biri.

Türkiye’nin en güzel koylarına sahip bölgesi Göcek’te günlük tekne turları özel ya da 40 ile 100 kişilik teknelerle yapılıyor. Turların birçoğu sabah 10.30’da başlıyor akşam 18.30’da sona eriyor. Öğle yemeği, içecek ve meyve ikramının yapıldığı Göcek tekne turları kapsamında Fethiye Körfezi’ndeki adalar ziyaret ediliyor.

göcek gezilecek yerler

12 Adalar Tekne Turları, Göcek civarındaki koyları gezmek isteyenlerin tercih ettiği, Göcek’in en popüler tekne turu. Göcek 12 Adalar Tekne Turu’nun rotasında Yassıca Adaları, Tersane Adası, Kleopatra Koyu, Bedri Rahmi Koyu ve Domuz Adası bulunuyor. Yaz aylarında yer bulmanın bir hayli zorlaştırdığı turlar için önceden rezervasyon yaptırmanızı öneriyorum.

Tekne turunda kalabalıktan hoşlanmayanlar ve rotayı kendi belirlemek isteyenler için özel tekne kiralama seçenekleri de var. Göcek koylarında özel tekne turu hizmeti veren Ramazan Kaptan, işinde Göcek’in en bilinen, güvenilen isimlerinden. Ramazan beyin sahibi olduğu virayachts.com sitesinde bütçenize ve kaç kişi olduğunuza göre tekne seçebiliyorsunuz.

En fazla 12 kişiye kadar yolcu kapasitesi olan teknelerin fiyatları döneme, kişi sayısına, rotaya ve verilecek hizmete göre değişiyor. Kendilerine ait özel tekneler olduğu gibi ihtiyacınıza göre en uygun tekneyi de en iyi personelle ayarlayabiliyorlar. Doğru müşteriyi doğru tekneye yönlendirmek için siz en iyisi telefonla arayın. Telefonu 0541 3991067.

göcekte tekne turu

Tekneleri ister 1 günlük ister kendi belirlediğiniz rotalara uğrayacak şekilde birkaç günlük kiralayabiliyorsunuz. Göcek ve Fethiye bölgesini kapsayan, hattay Güney Ege rotasındaki koyları gezebileceğiniz bir rota planlayabiliyorsunuz.

Ben Vira Yatçılık’ın Nice teknesiyle özel yarım günlük Göcek koyları turu yaptım. Denizde teknede uyumanın tadı bir başka. Birkaç aile veya arkadaş grubu ile mutlaka en az 1 gece de olsa Göcek koylarında mavi tura çıkın.

Göcek yeme-içme

Göcek yeme-içme konusunda farklı beklentilere uygun bolca seçenek sunan bir yer. Deniz ürünlerinden pizzaya, burger çeşitlerinden geleneksel Türk mutfağına kadar aradığınız her türlü lezzeti arşı ve marina çevresindeki kafe ve restoranlarda bulabiliyorsunuz.

Göcek müdavimlerinin ilk tercihi zengin menüsü ile deniz ürünleri restoranı Can Restaurant. Skopea Marina’da yer alan Can Restaurant, deniz manzarası ile özellikle gün batımında şahane oluyor. Her gün yenilenen meze menüsü, balık çeşitleri ve deniz ürünleri ile rakı-balık yapmak isteyenlerin uğrak noktası Can Restaurant, hizmet ve servis kalitesi ile de müşterilerin gün sonunda memnun olarak ayrıldıkları bir mekan.

göcek nerede yenir
Göcek’te miss gibi akşam yemeği için tavsiyem Can Restoran

Her gün sabah 07.00’de açılan restoran gece 02.00’de kapanıyor. Göcek’te rakı-balık formatında bir mekan arayanlar için Can Restoran nefis bir tercih. Yaz dönemi gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırın. Telefonu 0252 6451507.

Göcek’te nerede kalınır

Göcek, üst gelir grubu tatilci kitlesiyle fiyatların birçok tatil merkezine göre daha yüksek olduğu bir yer. Göcek’te denize ulaşımı kolay olan ve plajı bulunan yalnızca iki otel var. D-Marin, golf arabalarıyla konuklarını plaja ulaştıran bir otel. Rixos Premium Göcek ise otelin karşısındaki adada tekneyle ulaşılan bir plaja sahip. Her iki otel de üst gelir grubuna hitap ediyor ve sezonda fiyat ortalamaları çok yüksek.

Göcek’te üst gelir grubuna hitap eden iki otel dışında merkezi konumda bulunan çok sayıda butik otel, apart ve pansiyon var. Her türlü bütçeye hitap eden otellerin çarşıya ve sahil şeridine yakın olması avantaj sağlıyor.

göcek nerede kalınır
Göcek’te kalabileceğiniz Vira Apart Otel

Vira Apart, 1997’den bu yana Göcek’te yılın tamamında hizmet veren bir işletme. Kaptan Ramazan Çepel ve eşi Sevim Hanım tarafından yönetilen Vira Apart, sıcak atmosferi, samimi ortamı ile 18 apart daireden oluşuyor. Telefonu 0 252 645 1630.

Bir kez konaklayanın bir sonraki Göcek tatilinde mutlaka bir daha ziyaret ettiği Vira Apart’ın her bir apartında televizyon, buzdolabı, fırın, ocak, dört kişilik yemek takımı, ortopedik yatak, klima, çekyat (çift kişilik), masa ve sandalye bulunuyor. Yüzme havuzu, kafe-bar ve otoparkıyla tesis sahile ve çarşıya 5 dakika yürüme mesafesinde.

Göcek’te alışveriş

Göcek Çarşı Yolu Caddesi’nde bulunan Ketenci Tekstil, hem yerli hem yabancı turistlerin en popüler alışveriş noktalarından bir tanesi. İstanbullu Ketenci Kardeşlerin işlettiği ve şile bezi elbiseler, el dokuması kumaşlar, el işi masa örtüler ve değişik kaftanlar bulabileceğiniz şirin bir dükkan.

Pazar günleri kurulan Göcek Pazarı, Göcek ve çevresinden getirilen yerel ve doğal ürünlerin satıldığı halk pazarı. Göcek Pazarı’nda meyve ve sebzenin dışında tekstil ve züccaciye ürünleri de satılıyor. Pazar tezgahlarının çoğunun köylülere ait olması nedeniyle pazar bölgede çok popüler.

Göcek’e nasıl gidilir

Göcek, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalle. Muğla büyükşehir belediyesi statüsüne alınmadan önce belde belediyesine sahip olan Göcek, bu düzenlemeden sonra Fethiye’ye mahalle olarak bağlandı.

Göcek’e uçakla ulaşım: Dalaman ile Fethiye’nin ortasında yer alan Göcek’e hava yoluyla ulaşım için Dalaman Havalimanı kullanılıyor. Dalaman Havalimanı, Göcek’e 20 km uzaklıkta. İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa havalimanlarından düzenli seferlerin gerçekleştirildiği Dalaman Havalimanı’nın yurt dışında da birçok şehirle direkt bağlantısı var.

Dalaman Havalimanı’ndan Göcek özel araçla 25 dakika sürüyor. Havalimanından Fethiye’ye giden HAVAŞ otobüsleri, taksi, transfer hizmeti alarak ya da araç kiralayarak Göcek’e ulaşabilirsiniz.

Göcek’e otobüsle ulaşım: Fethiye güzergahında yer alan Göcek’e Türkiye’nin farklı şehirlerinden Fethiye yönüne giden şehirlerarası otobüslerle gidilebiliyor. Birçok firma yaz aylarında talebe göre Göcek’e uğruyor. Göcek’e uğramayan otobüsler Dalaman ya da Fethiye’de yolcu indiriyor. Her iki ilçeden de Göcek’e düzenli ulaşım var.

göcek en güzel yerler

İzmir’den Göcek’e özel araçla ulaşım: İzmir’e 308 km uzaklıkta olan Göcek’e İzmir’den özel araçla ulaşmak için İzmir-Aydın Otoyolu’nu kullandıktan sonra Muğla, Akyaka, Köyceğiz, Ortaca güzergahını takip ederek Fethiye yönünde ilerleniyor. Özel araçla bu yolculuk 4 saat sürüyor.

İstanbul’dan Göcek’e özel araçla ulaşım: İstanbul-Göcek arasındaki mesafe 708 km. İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü ile kısalan yol özel araçla İstanbul’dan Göcek’e gitmek isteyenlerin hayatını kolaylaştırdı. Osmangazi Köprüsü, Balıkesir, Akhisar, İzmir, Aydın, Muğla rotasını izleyerek Fethiye güzergahı üzerinde yer alan Göcek’e gidilebiliyor. Özel araçla bu mesafe 9 saat sürüyor.

Ankara’dan Göcek’e özel araçla ulaşım: Ankara-Göcek arasındaki mesafe 642 km. Ankara’dan Sivrihisar, Emirdağ, Bolvadin, Keçiborlu, Burdur, Fethiye rotasını izleyerek özel araçla 8 saatte Göcek’e ulaşılıyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

FOTO GALERİ
hack forumHacklinkHacklink alPaykasaŞark Köşesiseo hizmetikıl çadırcami halısıcami halısıcami kapısıcami süpürgesicami halısıcami halısıçiğköfte Evden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatmng evden eve nakliyatevden eve nakliyatevden eve nakliyatofis taşımayurtiçi evden eve nakliyatyurtiçi evden eve nakliyatiçel evden eve nakliyat