Türklerin gözdesi Kotor

24 Eylül 2019 50 views 0

Karadağ’ın Adriyatik kıyısındaki tarihi kenti Kotor son yıllarda Türk turistlerin gözdesi. Doğası ve konumu ile ziyaretçilerini büyüleyen Kotor, geçmişiyle de ilgi çekiyor. Karadağ ile Türkiye arasındaki vizesiz seyahat anlaşması Kotor’u Türkler nezdinde daha da çekici kılmış durumda.

Kotor, son yıllarda turistlerin ilgi odağı olmaya başladı. Tarihi, doğal güzellikleri ve konumu nedeniyle nüfusundan çok turist ağırlayan kent, yakın gelecekte daha da fazla turisti ağırlayacak gibi.
Balkan ülkesi Karadağ sınırları içindeki Kotor, Kotor Körfezi’nin içinde yer alıyor. Adriyatik Denizi’nin bir uzantısı olan Kotor Körfezi, doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyüleyen bir yer.
Milattan önce 5. yüzyılda ilk yerleşimlerin rastlandığı Kotor, Bugün çoğu Hırvatistan sınırları içinde kalan Dalmaçya kıyılarının doğal bir uzantısı konumunda. Dolayısıyla da kentin tarihi Dalmaçya ile iç içe geçmiş durumda.
Eski adı Cattaro olan ve uzun yüzyıllar boyunca Venedik hakimiyetinde olan Kotor, 20. yüzyıldan itibaren Yugoslavya’nın parçasıydı. Yugoslavya’nın dağılması sonrasında Kotor, Karadağ sınırları içinde kaldı.
Karadağ kenti Kotor, Adriyatik Denizi’ndeki Kotor Körfezi’nde yer alıyor. Kotor’a ulaşmak için her günü İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya düzenlenen uçak yolculuğunun ardından taksi kullanmak mümkün.
Havaalanı Kotor’a 65 kilometre uzaklıkta. Podgorica Havaalanı’ndan 30 euro civarı ücretle bir saatte Kotor’a ulaşmak mümkün. Diğer bir seçenek de Podgorica Havaalanı’ndan yine taksiyle kent merkezindeki otogara ulaşmak, oradan da Kotor otobüslerine binmek.
Son yıllarda artan turist sayısı nedeniyle Kotor’da birçok pansiyon ve otel açılmış durumda. Her bütçeye uygun otel ve pansiyonların bulunduğu kente gitmeden önce konaklayacağınız yer için mutlaka rezervasyon yaptırın.
Kotor’un merkezinin yanı sıra kentin yüksek kesimlerinde tüm körfeze hakim manzaralı pansiyonları da tercih edebilirsiniz.
Tarihi dokusunu korumayı başaran Kotor’un her sokağı turistlerin ilgisini çekiyor. Kotor Körfezi içinde yer alan iki adaya tekne seferleri ile ulaşmak mümkün. Tarihi bir manastıra ev sahipliği yapan Sveti Corce adasına 5 Avro karşılığı mümkün.
Kotor civarında Perast, Morinj, Herceg Novi gibi gibi yerleşim yerlerini Kotor Limanı’ndan kalkan teknelerle günübirlik turlar yapabilirsiniz.
Tipik bir sahil kenti olan Kotor’da ağırlıklı olarak balık ürünleri tüketilmekte. Sahil şeridi boyunca uzanan lokantalarda birçok çeşit deniz ürününü tadabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kotor’da çok sayıda pizzacı da bulunuyor.

milliyet

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

FOTO GALERİ